Çin

Çin Halk Cumhuriyeti'nde fındığa yeni bir isim bulunması konusunda yapılan yarışmanın bitmesi ve Weizhenguo adının fındık için uygun bulunmasını takiben Ağustos 2001 tarihinden beri reklam ve tanıtım faaliyetleri düzenli olarak sürdürülmektedir.

Gerçekleştirilen faaliyetler özetle aşağıda belirtilmiştir:

Çin Halk Cumhuriyeti'nde yürütülen faaliyetlerin desteklenmesi için www.hpgchina.com.cn adresli Çince web sitesi yapılmıştır

Çin Halk Cumhuriyeti'nde çok sayıda bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeleri hem ürünlerinde fındık kullanmaya cesaretlendirmek hem de ihtiyaçları kadar küçük miktarlarda fındık tedarik edebilmelerine imkan sağlamak amacıyla "Türk Fındığı Tanıtım Merkezi” açılmıştır.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin01.jpg

Fındığın Çin'de popüler hale getirilmesi amacıyla "Türk Fındığı Tanıtım Merkezi”nde üretilen fındıklar Pekin ve Shanghai'daki süpermarketlerde tuzlu, çikolatalı ve tatlı formatında satışa sunulmuştur. Pekin ve Shanghai dışında Çin'in bir diğer önemli kenti olan Guangzhou'da pazara giriş için yapılan araştırmalar tamamlanarak bu şehirdeki marketlerde de fındık satışına başlanmıştır. Tüketicilere yönelik olarak Pekin ve Shanghai'da bulunan süpermarketlerde tanıtım faaliyetleri düzenlenmiş ve marketlerde kurulan weizhenguo standları aracılığıyla tüketicilerin fındığın tadına bakmaları sağlanmış ve çeşitli weizhenguo promosyon hediyeleri verilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin02.jpg

"Tanıtım Merkezi”nde gerçekleştirilen basın konferansı ile önemli gıda firmaları temsilcileri ve basın mensuplarının üyesi bulunduğu " Weizhenguo Gazeteciler Kulübü” kurulmuş olup, tirajı yüksek Çin Gazeteleri ve önemli gıda işleme firmaları yetkililerinden oluşan 20 kişilik bir heyet, Türk fındığını, fındığın işlenme evrelerini ve kullanım alanlarını yerinde incelemek amacıyla Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Weizhenguo'nun kullanım alanları, sağlığa faydaları vb. konularda Çin Uluslararası Radyosu'nda Weizhenguo'yu tanıtıcı yayınlar yapılmıştır.

Gıda işleme pazarına yönelik olarak, "Tanıtım Merkezi”nde eğitim kursları verilmiş, potansiyel fındık kullanıcılarına numuneler gönderilmiş, newsletter dağıtımı gerçekleştirilmiş ve Tanıtım Merkezi'ne gelen ziyaretçiler kabul edilmiştir

Tek çocuk politikasının Çinli çocukları ailenin küçük imparatoru yaptığı göz önünde bulundurularak 200.000 paket 10gr'lık Weizhenguo 95 ilkokulda dağıtılmıştır.

Yine çocuklara yönelik önemli bir faaliyet olarak, "Çocuklar Günü”nde parklarda çocuklara çeşitli weizhenguo hediyeleri ve numuneler verilmiştir.

Pekin'de bulunan ve temel ürünleri kek, dondurmalı kek, batı tipi bisküviler ve Avrupa tipi çikolatalar olan ve 30 mağazalar zinciri bulunan Sophie's Bakery Food firması mağazalarında 3 ay boyunca Weizhenguo tanıtım şovu gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu firma, kek, ekmek, batı tipi kek ve çikolata gibi ürünlerinde kullanmak üzere Weizhenguo'ya büyük ilgi göstermiştir. Sophie's Bakery Food ile işbirliği kurulmasının Weizhenguo'nun tüm Çin'de fırıncılık endüstrisinde kullanımının yaygınlaştırılması için önemli bir başlangıç olduğu ifade edilmektedir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin03.jpg

İçinde fındık ile ilgili besin profili, kullanım alanları gibi bilgiler ile güncel faaliyetlerin yer aldığı aylık newsletter yayınlanmış ve Çin'de fındık kullanma potansiyeli bulunan yaklaşık 1200 imalatçı firma, 4-5 yıldızlı otel ve ilgili araştırma kuruluşlarına dağıtılmıştır.

Çok sayıda gıda işleme tesisi bulunan ve özellikle fırıncılık endüstrisinde son derece gelişmiş bir bölge olan Fujian'da tanıtım şovu düzenlenmiştir. Fırıncılık endüstrisinden gelen yaklaşık 400 kişinin iştirak ettiği bu etkinlik süresince Fujian ve Guangdong eyaletlerinden gelen profesyonel teknisyenler Weizhenguo tanıtım şovu gerçekleştirmişler, katılımcılara ücretsiz Weizhenguo tattırılmış, Weizhenguo Tanıtım Grubu teknisyenleri tarafından Türk fındığının kullanımı ile ilgili teknik bilgiler verilmiş, şov esnasında içinde fındık unu bulunan fındıklı kek, barbeque fındıklı bisküvi, içinde kıyılmış fındık bulunan ballı kek, yine içinde fındık püresi bulunan fındıklı ay keki gibi ürünler yapılmıştır. Bu etkinlik sayesinde Fujian ve Guangdong bölgesindeki gıda işleme firmaları arasında Weizhenguo'nun ünü artmıştır.

Diğer taraftan, ürünlerinde fındığı kullanan firmaların sayısını arttırmak amacıyla çeşitli fuarlara iştirak edilmiş ve teknik seminerler düzenlenmiştir.

Shanghai'da gerçekleştirilen "Asya Gıda Katkı Maddeleri Fuarı”na iştirak edilmiş ve 16.000'den fazla gıda katkı maddesi profesyonelinin ziyaret ettiği fuar esnasında,‘Çikolata & Pasta Endüstrisinde WEIZHENGUO'nun Kullanımı'konulu profesyonel bir seminer verilmiştir.

"2004 Çin Uluslararası Gıda Katkı Maddeleri ve Süt ürünleri Ticari Fuarı”na iştirak edilmiştir. Fuar vesilesiyle‘Pasta Ürünleri & Süt endüstrisinde Weizhenguo'nun kullanımı'konulu bir seminer verilmiştir. Guangzhou'da düzenlenen "2004 ACBA 8. Çin Baking & 2004 Interbake Ticari Fuarı”na iştirak edilmiş ve fuar esnasında, "Fırıncılık ve Süt Ürünlerinde Weizhenguo Kullanımı” başlıklı bir seminer verilmiştir.

Çin Fırıncılık ve Şekerleme Endüstrisi tarafından düzenlenen ve fırıncılık sektöründeki en büyük fuar olan " Bakery China 2004” fuarına iştirak edilmiş ve "Pasta ve Süt Ürünlerinde Türk Weizhenguo Kullanımı” konulu teknik bir seminer verilmiştir.

Medyada, gıda işleme pazarı ve perakende pazarında verilen Weizhenguo reklamları kullanılmıştır.

Pekin ve Shanghai'da ise iki ayrı metro hattı ve otobüsler üzerinde reklam verilmiştir.

China Food Newspaper, China Baking, China Food Industry Magazine, Beijing Evening News gibi dergi ve gazetelerde Weizhenguo ile ilgili haberler çıkması sağlanmıştır.

Tianjin'de düzenlenen "Çin Uluslararası Dondurma Endüstrisi Fuarı”na iştirak edilmiş ve fuar vesilesiyle "Dondurmada Weizhenguo'nun Kullanımı” konulu bir seminer verilmiştir.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Sheraton Otel'de düzenlenen "Türk Yemekleri Haftası”na, Türk fındığını tanıtıcı bir stand ile iştirak edilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin04.jpg

Guangzhou'da düzenlenen "8. Uluslararası Gıda Endüstrisi Fuarı”na iştirak edilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin05.jpg

30 Mayıs 2006 tarihinde Şanghay'da bir eğitim semineri gerçekleştirilmiş ve söz konusu seminere 32 firma temsilcisi ile 10 gıda endüstrisi muhabiri katılmıştır.

30 Haziran 2006 tarihinde Hebei eyaleti Nandaihe kentinde ve 28 Temmuz 2006 tarihinde Dalian'da fırıncılık endüstrisine yönelik seminerler gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu seminerler çerçevesinde, "Fırıncılık Endüstrisinde Türk Fındığının Kullanımı ve Dünya Piyasasında Fındık Tüketim Trendi” konulu seminer gerçekleştirilmiştir.

23 Ağustos 2006 tarihinde Qingdao'da, 25 Ağustos 2006 tarihinde Pekin'de ve 31 Ağustos 2006 tarihinde Shenzhen'de farklı gıda işleme endüstrilerine yönelik, 29 Ağustos 2006 tarihinde ise Pekin'de şekerleme endüstrisine yönelik olarak birer eğitim semineri düzenlenmiştir.Sözkonusu seminerlerde, Türk fındığının sanayide kullanımına yönelik katılımcılara bilgi verilmiştir.

30 Eylül 2006 tarihinde "The China National Food Industry Association” tarafından Şanghay'da düzenlenen "World of Food China” fuarı ile 06-08 Kasım 2006 tarihleri arasında Guangzhou'daki "Food Ingredients China” fuarlarına birer stand ile iştirak edilmiştir.

Çinli ithalatçı, imalatçı, distribütör ve ihracatçı firmalardan oluşan bir heyet ülkemiz fındık sektörü konusunda bilgilendirilmek üzere 27-30 Kasım 2006 tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etmiştir. Bu kapsamda, ziyaretçilere İstanbul ve Karadeniz Bölgesi'nde fındık işleme tesisleri gezdirilmek suretiyle, ülkemiz fındık sektörünün ulaştığı potansiyel gösterilmiş, ayrıca ihracatçılarımızla Çinli firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

30 Ocak 2007 tarihinde Chengdu'da fındığın çeşitli mamullerde kullanımı ile ilgili seminer düzenlenmiştir. 22 firma ve kurum temsilcisinin iştirak ettiği seminerde, Türk fındığı, fındığın besin değeri ve kullanım alanları konularında çeşitli bilgiler verilmiştir.

27 Mart 2007 tarihinde Şanghay Uluslararası Ticaret Odasının işbirliği ile "Türk Fındığı Kültür Festivali” düzenlenmiştir. Gıda dernekleri, gıda işleme firmaları, gıda araştırma enstitüleri, medya ve tüketicilere yönelik düzenlenen festival kapsamında davetlilere fındık ve fındıklı ürünler tanıtılmış olup, katılımcılara Şanghay Ticaret Ataşeliği tarafından bir resepsiyon da düzenlenmiştir.

15-17 Mart 2007 tarihleri arasında Şanghay'daki "Food Ingredients Asia-China 2007” ve 28-30 Mart 2007 tarihleri arasında yine Şanghay'daki "11. Food Ingredients China” fuarlarına birer stant ile iştirak edilmiş olup, sözkonusu fuarlarda fındık, fındıklı ürünler ve çeşitli materyaller sergilenmiş, stantlara gelen ziyaretçilere fındık numuneleri dağıtılmıştır.

29 Mart 2007 tarihinde Şanghay'da "Gıda Sanayinde Fındık Uygulamaları” konulu bir eğitim semineri gerçekleştirilmiş ve gıda dernekleri ile firmalarından gelen katılımcılara sanayideki fındık uygulamaları konusunda bilgiler verilmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti'ne yönelik olarak düzenlenen Türk fındığı tanıtım ve reklam faaliyetleri kapsamında, Türk fındığı kullanarak piyasaya yeni ürünler sunan ve Çin çikolata pazarının %90'ına hakim firmalardan oluşan bir heyet, fındık sektörü konusunda bilgilendirilmek ve incelemelerde bulunmak üzere 02-06 Nisan 2007 tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etmiştir. Bu kapsamda, ziyaretçilere İstanbul ve Karadeniz Bölgesinde fındık işleme tesisleri gezdirilmek suretiyle ülkemiz fındık sektörünün ulaştığı potansiyel gösterilmiş, ayrıca ihracatçılarımızla Çinli firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin06.jpg

26 Nisan 2007 tarihinde Fuzhou şehrindeki Hot Spring Hotel'de "Gıda Sanayinde Fındık Kullanım Alanları” konulu bir seminer düzenlenmiş olup, gıda ile ilgili okul ve işletmelerden gelen 20 kişi sözkonusu seminere iştirak etmiştir.

27-29 Nisan 2007 tarihleri arasında Pekin'deki "4. China International Baking Exhibition” fuarı, 10-12 Mayıs 2007 tarihleri arasında Şanghay'daki "8. SIAL China” fuarı, 12-14 Mayıs 2007 tarihleri arasında Guangzhou'daki "11. China Bakery Exhibition” ile 13-16 Mayıs 2007 tarihleri arasında Hong Kong'daki "Hofex 2007 12. Asya Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı”na birer stand ile iştirak edilmiştir.

12 Mayıs 2007 tarihinde Guangzhou kentinde "pastacılık sanayinde Türk fındığının kullanım alanları” temalı bir seminer düzenlenmiştir.

01-31 Mayıs 2007 tarihleri arasında Leconte ve Dove firmaları ile birlikte bir ortak promosyon kampanyası gerçekleştirilmiştir. Söz konusu firmaların Türk fındığı ile imal ettikleri çikolataları alan tüketicilere promosyon amaçlı olarak 15 gr.lık paketlerde Türk fındığı dağıtılmıştır. Pekin, Şanghay ve Guangzhou şehirlerindeCarrefour, Walmart ve Metro gibi süpermarketler ile önde gelen mağazalarda yapılan tanıtımlar ile çok sayıda tüketiciye ulaşılmış olup, bu dönemde sözkonusu firmaların Türk fındıklı çikolata satışlarında yaklaşık %25'lik bir artış gözlemlenmiştir.

13-15 Haziran 2007 tarihleri arasında Pekin'deki "7. FHC Beijing Exhibition”, 21-23 Ağustos 2008 tarihleri arasında Guangzhou'daki "Candy China Fuarı” ile 05-07 Eylül 2007 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen "SNIEC (International Sweet & Snack Tec China)” fuarlarına birer stand ile iştirak etmiştir.

18 Haziran 2007 tarihinde Shanghai Mayfair Hotel'de "Gıda Sanayinde Türk Fındığı Uygulamaları” temalı bir seminer düzenlenmiştir.

30 Haziran 2007 tarihinde Çin'in dört büyük kenti arasında yeralan ve Çin'in kişi başına en fazla milli gelire sahip kenti olan Shenzhen'de Çinli tüketicilere fındığı tanıtmak amacıyla "Türk Fındığı Kültür Festivali” adlı bir etkinlik düzenlenmiştir. Sözkonusu festival kapsamında fındığın şekerleme ve çikolata sanayinde kullanımına yönelik olarak "Hazelnut Food Productions Workshop”adlı bir seminer de gerçekleştirilmiştir.

24 Ağustos 2007 tarihinde Çin'in Chongqin şehrinde "Türk Fındığı” temalı bir seminer düzenlenmiştir. 28 firma temsilcisinin katıldığı seminerde özellikle Türk Fındığının sağlıklı, doğal ve lezzetli olduğu konularına vurgu yapılmıştır.

Çin Halk Cumhuriyeti'nde Türk fındığının tanıtımına yönelik faaliyetler çerçevesinde 23 Ekim 2007 tarihinde Pekin'de sanayicilere hitaben "Türk Fındığı Kullanım Alanları” temalı bir seminer düzenlenmiş ve sözkonusu seminerde, Türk fındığının çikolata, kek, dondurma bisküvi gibi ürünlerde kullanımına yönelik bilgiler verilmiştir.

07-09 Kasım 2007 tarihleri arasında Guangzhou'daki "Guangzhou FIC” ile 14-16 Kasım 2007 tarihleri arasında Şanghay'daki "Shanghai FHC” fuarlarına birer stand ile iştirak edilmiştir.

20 Aralık-15 Ocak 2007 tarihleri arasında Çin'de Le Conte ve Hershey's firmaları ile birlikte Ortak bir promosyon kampanyası gerçekleştirilmiştir. Söz konusu etkinlik ile Çinli tüketiciler arasında Türk fındığının bilinirliğini artırmak, sabit bir tüketici grubu oluşturmak ve satış seviyesini yükseltmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda Le Conte ve Hershey's firmalarının promosyon elemanlarının yer aldığı özel teşhir stantları kurulmuş ve bu stantlarda ücretsiz numuneler dağıtılmış ve tüketicilere Türk fındığının faydaları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Söz konusu faaliyet kapsamında; Pekin, Şanghay, Şenzen, Guangzhou ve Nanjing kentlerdeki 1.755 mağazada yaklaşık 1.000.000 fındık numunesi Le Conte ve Hershy markalı ürünlere iliştirilerek tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin07.jpg

26-28 Mart 2008 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen Food Ingredients China (FIC) Fuarına iştirak etmiştir.

Fındık Tanıtım Grubu (FTG), Çin Halk Cumhuriyeti'nde yürüttüğü tanıtım ve reklam faaliyetleri çerçevesinde, 25 Mart 2008 tarihinde Şanghay'da "Türk Fındığı Uygulamaları” temalı bir seminer düzenlemiştir. Söz konusu seminere, 5 yıldızlı otellerden, yüksek profilli restoranlardan ve medyadan toplam 45 konuk katılmıştır. Seminer boyunca katılımcılara, Türk fındığının tarihçesi, özellikleri ve gıda sektöründeki uygulamaları ile ilgili bilgiler verilmiş ve kendilerine Türk fındığı ile hazırlanmış kekler ile iki çeşit fındık aromalı dondurma ikram edilmiştir.

Threewalkers firmasının Ar-Ge merkezi ile % 40,7'lik pazar payı ile ÇHC'nin en büyük süt, süt ürünleri ve dondurma imalatçılarından biri konumunda bulunan Mengniu firmasının işbirliğinde geliştirilen fındık püresi kullanılarak imal edilen ve piyasaya sürülen Ouluoxuan adlı dondurmanın tanıtım faaliyetleri kapsamında, Mengniu firması 15 Mart 2008'den 15 Haziran 2008'e kadar Pekin, Sangay, Guangzhou ve Shenzhen'i de içine alan 20 büyük şehirde bir dans yarışması düzenlemiştir. Genç jenerasyon tüketicileri çekmek adına birçok ünlünün davet edildiği yarışma için söz konusu dondurmanın imajını ve market içindeki etkisini arttırmak amacıyla bir de web sitesi (http://mnsuibian.vic.sina.com.cn/huodong/index.php) oluşturulmuştur. Yarışma süresince, hem söz konusu web sitesine hem de aktivitelerin yapıldığı mekana, Türk fındığı aromalı dondurmanın tanıtım panoları yerleştirilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin08.jpg

FTG 13 Mayıs 2008 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin Guangzhou şehrinde "Türk Fındığı Uygulamaları” temalı bir seminer düzenlemiştir. Gıda katkı malzemeleri sektörü ile ekmekçilik sektöründen toplam 35 kişinin iştirak ettiği söz konusu seminerde, Türk fındığı ve çeşitli gıda maddelerinde kullanımı hakkında genel bilgiler verilmesinin ardından, fındığın yeni ürünlerdeki uygulamaları bir video sunumu eşliğinde katılımcılara gösterilmiş, ayrıca katılımcılara yeni geliştirilen Türk fındığı aromalı ezme de ikram edilmiştir.

12-14 Mayıs 2008 tarihleri arasında "Guangzhou'daki China Bakery Fuarı”, 14-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında Şanghay'daki "9. SIAL Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı” ile 20-22 Mayıs 2008 tarihleri arasında Şanghay'daki "Bakery China” Fuarlarına birer stand ile iştirak edilmiştir.

05 Haziran 2008 tarihinde FTG çok sayıda şekerleme fabrikasının bulunduğu Jinjiang bölgesinde "Şekerleme Ürünlerinde Türk Fındığı Uygulaması” temalı bir seminer gerçekleştirmiştir. Söz konusu seminerde Türk fındığı hakkında genel bilgilerin verilmesi ve uygulamalarının anlatılmasını takiben, FTG'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nde gerçekleştirmekte olduğu reklam ve tanıtım faaliyetlerini yürüten Threewalkers firmasının Ar - Ge personeli, her seminerde olduğu gibi, yapılan işlemlerin detayları hakkında misafirlerden gelen soruları yanıtlamış ve seminere katılan konukların neredeyse tamamı, Türk fındığı ve yan ürünleriyle ilgilenmişlerdir.

24 - 26 Haziran 2008 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen "FIA (Food Ingredients China)” fuarına bir stand ile iştirak edilmiştir.

20 Ağustos 2008 tarihinde Wuhan şehrinde "fındığın pasta sektöründeki kullanım alanları” temalı bir seminer gerçekleştirilmiş ve söz konusu seminere 15 firmadan toplam 22 yetkili iştirak etmiştir. Katılımcılara FTG'nin Çin Halk Cumhuriyeti'nde yürüttüğü faaliyetler, fındığın yararları, çeşitleri ve pasta sektöründe kullanım alanları ile ÇHC'nin en önemli festivallerinden biri olan ve her yıl düzenlenen "Moon Cake” festivali çerçevesinde halkın birbirine ikram ettiği geleneksel bir ürün olan ay kekinde fındığın kullanımı konularında bilgiler verilerek, söz konusu etkinlik için hazırlanan fındık püreli ay keki misafirlere tattırılmış ve son derece beğeni topladığı gözlemlenmiştir.

FTG tarafından, Çin'in geleneksel ürünü olan Mooncake'lerde fındık kullanımının teşvik edilmesine yönelik olarak yürütülen faaliyetler sonucunda pazardan alınan geri bildirimlere göre, fındıklı Mooncake'lerde %10-15 oranında bir artış olduğu görülmüş ve daha fazla Mooncake üreticisi ürünlerinde fındık kullanmaya başlamıştır. Ayrıca üreticiler ve distribütörler ürünlerinde fındık kullanmaya devam edeceklerini dile getirmişlerdir.

03-05 Eylül 2008 tarihleri arasında düzenlenen "Sweet China 2008” fuarına bir stand ile iştirak edilmiştir.

FTG, Changsha şehrindeki gıda sektörü temsilcilerine yönelik olarak 20 Ekim 2008 tarihinde "Türk Fındığı Bilgilendirme” semineri gerçekleştirmiştir. Sheraton otelde düzenlenen söz konusu seminere 27 firma temsilcisi iştirak etmiş olup, kendilerine Türk fındığı ile ilgili bilgiler verilerek, fındıklı pastalar ikram edilmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Xian şehrinde 03 Ekim 2008 tarihinde Sheraton Xian otelde "Türk Fındığının Tanıtımı ve Gıda Endüstrisinde Kullanımı” temalı bir seminer gerçekleştirilmiştir. Seminer kapsamında Türk fındığı kullanılarak 4 adet kek hazırlanmış ve katılımcıların beğenisine sunulmuştur.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin09.jpg

28-30 Kasım 2008 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen Candy China Fuarı'na bir stand ile iştirak edilmiştir.

Çinli imalatçı, distribütör ve ihracatçı firmalardan oluşan bir heyet, ülkemiz fındık sektörü konusunda bilgilendirilmek üzere 09-13 Kasım 2008 tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret etmişlerdir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde heyet, 10-11 Kasım 2008 tarihlerinde Sakarya'da bir fındık işleme tesisi ile İstanbul'da bir çikolata fabrikasını ziyaret etmiş ve İstanbul İhracatçı Birlikleri'nde ikili görüşmelerde bulunmuş, 12 Eylül 2008 tarihinde ise Giresun'da, Karadeniz İhracatçı Birlikleri'nde ikili görüşmelerde bulunulmasını müteakip 1 fındık işleme tesisi ziyaret etmişlerdir.

4- 6 Aralık 2008 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen FHC fuarına bir stand ile iştirak edilmiştir.

ÇHC'nin önemli pastane zincirlerinden biri olan Weiduomei firması ile 15 Aralık 2008 - 15 Ocak 2009 tarihleri arasında bir işbirliği kampanyası düzenlenmiştir. Söz konusu kampanyalar çerçevesinde, Weiduomei firması, "Beijing Zhen Bang" isimli fındık füreli kremalı ekmek ile içerisinde fındık füresi kullanılan çilekli yaş pasta geliştirilerek söz konusu firmanın mağazalarında tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Ayrıca, söz konusu ürünlerden satın alan her müşteriye 15 gr'lık ambalajlarda toplam 330.000 paket (4.950 kg) Türk fındığı hediye edilmiştir.

ÇHC'de yürütülmekte olan reklam tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 15 Aralık 2008 - 15 Ocak 2009 tarihleri arasında Le Conte ve Liangfeng firmaları ile birer Ortak Promosyon kampanyası gerçekleştirilmiştir. Anılan etkinlikler çerçevesinde Le Conte ve Liangfeng firmaları fındıklı çikolatalarına ek olarak kavrulmuş Türk fındığı içeren 15 gr'lık 500.000 promosyon paketini çeşitli şehirlerdeki çok sayıda süpermarkette tüketicilerin beğenisine sunmuştur.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin10.jpg

ÇHC'nde toplam 800 mağazası bulunan ve Çin'in en büyük pastane mağazası zincirlerinden biri olan Hao Li Lai firmasının, Fındık Tanıtım Grubu adına Çin'deki reklam ve tanıtım faaliyetlerini yürüten Threewalkers firmasının R&D yetkilileri ile yürüttüğü çalışmalar sonucunda, çeşitli fındık formlarını ihtiva eden 10 adet fındık katkılı pasta geliştirilmiş ve söz konusu ürünler firmanın mağazalarında piyasaya sürülmeden önce Pekin Ticaret Müşavirliği'nde bir tadım günü düzenlenmiştir.

25-27 Mart 2009 tarihleri arasında Şanghay'da şehrinde gerçekleştirilen Food Ingredient China (FIC) Fuarına bir stant ile iştirak edilmiştir.

Mengniu firması ile gerçekleştirilen ortak promosyon çerçevesinde, firma, içinde fındık püresi kullanılan "Ouluoxun” adlı çubuk dondurmanın promosyon kampanyasını 2009 yılının Şubat-Mart-Nisan aylarında gerçekleştirmiştir. Söz konusu promosyon faaliyetleri Beijing, Shanghai, Guangzhou ve Tianjin gibi Çin'deki yaklaşık 20 büyük şehre yayılmış olup, söz konusu şehirlerde yer alan önemli ticari merkezler ile okulların bulunduğu sokaklarda Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ilgi çekmeye yönelik etkinlikler organize edilmiştir. Bu çerçevede anılan şehirlerin her birinde yaklaşık olarak 20 adet özel olarak hazırlanmış satış noktası kurulmuş ve 2 çubuk dondurma satın alan tüketicilere 1 paket kavrulmuş fındık numunesi verilmiştir.

Hershey's firması ile Çin'in 25 büyük şehrinde, Mart 2009 ayında tanıtım kampanyaları yürütülmüştür. Anılan kampanya çerçevesinde firma, küçük ambalajlar içerisinde hediyelik paketlerini ve üzerinde FTG logosuyla özel olarak tasarlanmış etiketler bulunan Hershey Kisses ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunmuştur.

Pastanecilik sektöründeki Holiland firması, ilk kez geliştirdiği fındıklı pastaları 28 Nisan 2009 tarihinde tüketicilerin beğenisine sunmuştur. Threewalkers firması Ar-Ge yetkililerinin 2008 yılının Kasım ayından beri temas halinde bulundukları Holiland firması Ar-Ge yetkilileri ile gerçekleştirilen işbirliği sonucunda, paketler üzerinde Türk fındığı kullanıldığı ibaresine de yer verilen fındıklı çikolatalı ve karamelli olmak üzere 2 adet ürün piyasaya sürülmüştür.

Pastacılık ve şekerleme sektörü açısından Asya bölgesinin en büyük fuarlarından biri olan ve 12-14 Mayıs 2009 tarihleri arasında düzenlenen "Bakery China” fuarına bir stant ile iştirak edilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin11.jpg

Türk Hava Yolları'nın Çin'e yaptığı ilk seferin 10. yıldönümü kutlamalarına iştirak edilmiştir. Holiland, Mengniu ve Le Conte gibi işbirliği yapılan büyük firmalar anılan organizasyona davet edilmiş olup, anılan etkinlikte Türk fındığının ve FTG Logosunun yer aldığı posterli bir stant açılmıştır. Söz konusu etkinlikte, kavrulmuş fındık ile Holiland firmasının tedarik ettiği Türk Fındıklı kekler konuklara ikram edilmiştir.

24 - 28 Haziran 2009 tarihleri arasında, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, iş adamlarından oluşan yaklaşık yüz kişilik bir heyete dahil olunarak ÇHC'ye yönelik bir iş ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, 26 Haziran 2009 tarihinde "Türk ve Çin İş Forumu” gerçekleştirilmiş olup, her iki ülkenin hükümet yetkilileri ve işadamlarından oluşan yaklaşık 500 kişilik grubun katıldığı forumda FTG temsilcisi ile Mengniu CEO'su tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ve Çinli resmi yetkililerin huzurunda bir işbirliği Anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu anlaşma ile Mengniu firmasının Türk fındığını tüm ürün yelpazesinde kullanarak, Türk Fındığı tüketimini arttıracak şekilde Ar&Ge çalışmalarını genişletmesinin teşvik edilmesi planlanmıştır.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin12.jpg

25 Ağustos 2009'da Qingdao Intercontinental Otel'de Otel Catering ve snack sektörüne yönelik bir seminer düzenlenmiş olup, seminere yaklaşık 30 firma yetkilisi iştirak etmiştir. Seminerde Türk fındığı, FTG'nin Çin'deki çalışmaları, fındığın otel catering sektöründeki kullanımı, uygulamaları ve snack sektörüne yönelik FTG'nun planları anlatılmış olup, aynı zamanda kek, bisküvi ve çerez ürünlerinden oluşan beş farklı numunenin tadımı gerçekleştirilmiştir.

20 Ekim 2009'da Shenyang Traders Hotel'de pastacılık ve çerez sektörüne yönelik bir seminer düzenlemiştir. Shenyang, pastacılık ve çerez ürünlerinin yoğun olarak tüketildiği Kuzey Doğu Çin'de bulunan büyük bir merkezi şehirdir. Yaklaşık 43 firma temsilcisinin iştirak ettiği seminerde, Türk fındığı, Çin'deki FTG faaliyetleri, fındığın pastacılık ve çerez sektöründe kullanımına ilişkin güncel teknikler konularında bilgiler verilmiş ve tadımlık Türk fındığı içeren pastacılık ürünleri ile çerez pazarına yönelik kavrulmuş fındık ürünler katılımcıların beğenisine sunulmuştur.

22 - 24 Ekim 2009 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen Sweets China Fuarı'na bir stant ile iştirak edilmiştir.

18-20 Kasım 2009 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen FHC Fuarı'na bir stant ile iştirak edilmiştir.

Çikolata imalatçısı Le Conte firması ile 01 - 31 Kasım 2009 tarihleri arasında bir ortak promosyon kampanyası gerçekleştirilmiştir. Firma geliştirdiği fındık katkılı Merveille adlı ürünün satış promosyonunun etkinliğini artırmak amacıyla FTG ile yaptığı işbirliği çerçevesinde, anılan ürüne ilave olarak FTG logolu 15 gr'lık ambalajlarda toplam 330.000 paket kavrulmuş fındık numunesini Pekin, Shenyang, Shenzhou, Shanghai, Nanjing, Xian, Xinan, Zhenzhou ve Wuhan şehirlerinde yer alan toplam 706 süpermarkette Çinli tüketicilerin beğenisine sunmuştur.

Unlu mamuller imalatçısı Master Kong firması ile 1 Kasım 2009 tarihinde başlayan ve 31 Aralık 2009 tarihinde sona eren bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. FTG tarafından ÇHC'de yürütülmekte olan faaliyetlerin imalatçı firmaları teşvik etmesinin bir sonucu olarak, Master Kong firması tarafından fındık püreli bisküvinin geliştirilerek piyasaya sunulması üzerine, FTG tarafından da satış promosyonu desteği verilerek, anılan ürünle birlikte FTG logolu 15 gr'lık ambalajlarda toplam 200.000 paket kavrulmuş fındık numunesi, Pekin, Guangzhou, Shanghai, Tianjin, Chengdu, Hangzhou ve Nanjing şehirlerinde, aralarında Carrefour, Century-Mart, Sungou ve Le Guo'un da yer aldığı 25 süpermarket zincirinde dağıtılmıştır.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin13.jpg

Çikolata imalatçılarından Hershey's firması ile 2009 yılı Ekim ayında Ortak Promosyon kampanyası gerçekleştirilmiştir. Anılan firma tarafından geliştirilen ve FTG'nin de promosyon desteği verdiği fındık katkılı Kisses adlı çikolata, FTG logolu ambalajlarda Shanghai, Guangzhou, Nanjing, Hangzhou ve Shenzhen şehirlerinde, aralarında Carrefour, Jinkelong ve Walmart'ın da yer aldığı toplam 7.600 süpermarkette Çinli tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.

Pastanecilik sektöründeki Holiland firması ile gerçekleştirilen ortak promosyon faaliyeti çerçevesinde, anılan firma "Black Swan” adlı bir kek serisi geliştirerek 15 Aralık 2009 tarihinde, Pekin ve banliyölerindeki mağazalar da dahil olmak üzere toplam 200 Holiland mağazasında tüketicilerin beğenisine sunmuştur. Sözkonusu keklerle birlikte FTG tarafından temin edilen 15 gr'lık 330.000 paket kavrulmuş Türk fındığı numunesi de promosyon olarak dağıtılmıştır.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin14.jpg

Kuzey batı Çin'deki Sichuan eyaletinin en büyük ili ve başkenti olan Chengdu'da mevcut müşterilerle olan ilişkilerin pekiştirilmesi ve potansiyel müşteriler ile temas kurulması amacıyla 08 Aralık 2009'da fırıncılık ve çerez sektörü yönelik olarak bir seminer düzenlenmiştir. Seminere 30'dan fazla firma yetkilisi katılmış olup, anılan seminerde, fındık uygulamaları gösterilmiş ve tamamı Chendu'nun önde gelen pasta şefleri tarafından yapılmış sekiz kek ile bisküvi ürünü katılımcıların beğenisine sunulmuştur.

20 Ocak 2010 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) Zhejiang eyaletinin merkezi olan Hangzhou şehrindeki şekerleme ve bakery imalatçılarına yönelik bir seminer düzenlenmiştir. Aralarında Zhejiang eyaletinin en büyük distribütörü olan Dechang firması Genel Müdürü ile malzeme tedarik ettiği firmaların Alım Müdürleri, Çin Şekerleme ve Bakery Endüstrisi Birliği'nin Genel Sekreteri, Çin Ulusal Fırın Hammaddeleri ve Yardımcı Materyalleri ve Ekipmanları Tüccarları Komitesi yetkilisi'nin de yer aldığı yaklaşık 100 kişi anılan seminere iştirak etmiştir. T.C. Pekin Büyükelçisi Sayın Murat Esenli'nin de sözkonusu seminere iştirak ederek, gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, lezzetli ve değerli bir ürün olarak nitelediği fındığın besin değerleri ile faydalarına değinmesi ve FTG'nun çalışmalarından da övgüyle söz etmesi, Çin'in tamamına yayılan FTG faaliyetlerinin en üst düzeyde desteklendiğini göstererek, katılımcı firmaların gözünde FTG faaliyetlerinin prestijini ve önemini artırmıştır.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin15.jpg

Gangliangxing (GLX) firması ile Şanghay ve Ningbo şehirlerinde yer alan firmaya ait toplam 200 mağazada 1 - 28 Şubat 2010 tarihleri arasında bir Ortak Promosyon kampanyası gerçekleştirilmiştir. GLX firması ile ortak yürütülen promosyon faaliyetleri çerçevesinde, firmanın çerez ürünlerinden alan tüketicilere 15 gr'lık paketlerde kavrulmuş fındık numuneleri dağıtılmış olup, bu amaçla anılan firmaya 200.000 paket 15 gr'lık ambalajlarda Türk fındığı tedarik edilmiştir.

FTG tarafından ÇHC'de yürütülmekte olan reklam ve tanıtım faaliyetleri çerçevesinde düzenli bir şekilde organize edilen Çinli heyetlerin ülkemize yönelik ziyaretlerinden bir diğeri 8-12 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çikolata, şekerleme ve snack sektörlerinde faaliyet gösteren ve ÇHC'nin önde gelen imalatçı, ithalatçı, distribütör ve ihracatçı 7 firmasının üst düzey yöneticileri ile Satın Alma ve Ar&Ge Müdürlerinden oluşan heyet, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde yer alan fındık işleme tesislerini ziyaret ederek, Türk fındık sektörü ile fındık işleme faaliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler almıştır. Son derece gelişmiş ve modern teknoloji ile üretim yapan Türk fındık sanayisinden çok etkilendiklerini belirten ve bu ziyareti organize etmek suretiyle, entegre tesisleri, fındığın değişik formlarını ve üretim alanlarını yerinde görme imkanını sağladığı için FTG'ye teşekkür eden heyet üyeleri, edindikleri yeni bilgilerin, Çin damak zevkine uygun formda yeni fındıklı ürün geliştirmelerine büyük katkı sağlayacağını, fındık kullanım miktarlarını artırmayı planladıklarını, ÇHC'de yürütülmekte olan FTG faaliyetlerini takdirle karşıladıklarını dile getirmişlerdir.

Mart ayı içerisinde Şanghay'da fırıncılık ve çerez sektörüne yönelik bir seminer düzenlenmiştir. Altmıştan fazla katılımcının iştirak ettiği seminerde, katılımcılara Türk fındığının gıda sektöründeki uygulamaları konusunda bilgiler verilmiştir. Seminere iştirak eden firma temsilcilerinden çoğu, Türk fındığını daha iyi tanımaktan ve başta moon cake olmak üzere, leziz Türk fındıklı ürün örneklerini tatmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etmişlerdir.

23-25 Mart 2010 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen FIC Fuarına bir stant ile iştirak edilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL başkanlığında 24-28 Haziran 2009 tarihleri arasında ÇHC'ye yönelik olarak gerçekleştirilen iş ziyareti sırasındaki "Türk ve Çin İş Forumu” vesilesiyle Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL ve Çinli resmi yetkililerin huzurunda karşılıklı bir işbirliği anlaşması imzalanan Mengniu firması ile 2007 yılından buyana olduğu gibi 2010 yılında da ortak promosyon faaliyetlerine devam edilmiştir. 01 Nisan - 15 Mayıs 2010 tarihleri arasında aralarında Pekin, Şanghay, Guangzhou ve Tianjin gibi büyük kentlerin de yer aldığı 32 farklı şehirdeki toplam 1.503 satış noktasında, Mengniu'nin içerisinde bütün Türk fındığı kullandığı "Olleci” isimli dondurmasının promosyonu gerçekleştirilmiştir. Ambalajında FTG logosu ve Türk fındığına ilişkin bilgilere yer verilen "Olleci” dondurmasından promosyon dönemi boyunca satın alan müşterilere ücretsiz olarak 1 paket kavrulmuş fındık numunesi verilmiştir. Ürün ile ilgili tv reklamı ülke çapında yayınlanmış ve satış noktalarında bilgilendirici broşürler dağıtılmıştır.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin16.jpg

12-15 Mayıs 2010 tarihleri arasında Şanghay'da düzenlenen Bakery China Fuarına bir stant ile iştirak edilmiştir.

Fındığın da dahil olduğu sert kabuklu meyveler ile ilgili çeşitli ülkelerden işadamlarını bir araya getiren ve ­ sert kabuklu meyvelerin üretim ve ihracatına yönelik bilgi alışverişinde bulunulmasını sağlayan Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler Konseyi'nin (International Nut Council-INC) 29. Kongresinin 21-23 Mayıs 2010 tarihleri arasında Pekin'de yapılması fırsatından hareketle, ÇHC'de işbirliği içinde çalışılan firmaların onore edilmesi, fındık bilinirliğinin artırılması ve yürütülmekte olan faaliyetlere katkıda bulunulması açısından 20 Mayıs 2010 tarihinde Pekin Westin Oteli'nde bir "Fındık Gecesi” düzenlenmiştir. Söz konusu organizasyon, FTG üyelerinin ve fındık ürünlerinin, Çinli ithalatçılar, distribütörler ve tüketici kuruluşlarla bir araya gelmesi için mükemmel bir platform olmuş ve taraflar işbirliği olanakları ile ÇHC'deki Türk fındığı piyasasını görüşme olanağı bulmuştur. FTG'ye verdikleri sürekli desteğin ve gösterdikleri işbirliğinin bir hatırası olarak, Master Kong, GLX, Holiland, Hershey's, LeConte, Weiduomei, Mengniu ve LF firmalarına birer ödül takdim edilmiştir.

http://www.ftg.org.tr/files/images/content/bolgeselfaliyetler/cin17.jpg

31 Ağustos 2010'da Hangzhou Linan şehrinde snack ve kuruyemiş sektörüne yönelik bir seminer düzenlenmiştir. Hangzhou Lin'an Belediyesi Başkan Yardımcısı Li Guangzhao seminere iştirak ederek yaptığı açılış konuşmasında, Türk fındığının Linan şehrinde çok iyi karşılandığını ve kendisinin de bu lezzetli ürünü daha fazla sayıda yerel firmayla tanıştırmak için çaba sarf edeceğini belirtmiştir. T.C. Pekin Ticaret Başmüşaviri'nin de iştirak ettiği seminere, Linan Kalite Denetim Bürosu ve Linan Diş Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Bürosu'ndan yetkililer de ilgi göstermişlerdir. Düzenlenen seminere toplam 14 yerel firma katılmış olup, fındığın kullanım alanlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirilmiş ve katılımcıların büyük ilgisini çektiği gözlemlenen fındıklı ürünler sergilenmiştir.

 

08-11 Ekim 2010 tarihlerinde Jinan'da gerçekleştirilen "China National Food, Wine & Spirits Fair, Autumn 2010”, 12-14 Ekim 2010 tarihlerinde Zhengzhou'da gerçekleştirilen "China Ice Cream & Frozen Foods” ve Şanghay'da 28-30 Ekim 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen "Sweets&Snacks China” ile 10-12 Kasım 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen FHC China 2010 fuarlarına birer stant iştirak edilmiştir.

Lai Yi Fen firması ile yaklaşan yeni yıl tatili nedeniyle ülkedeki kuruyemiş tüketiminin arttığı bir dönem olan 28 Aralık 2010-10 Ocak 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen ortak promosyon faaliyeti, ÇHC'nin güneyindeki toplam 1.800 Lai Yi Fen mağazasında yürütülmüştür. FTG tarafından Lai Yi Fen firmasına 4,5 ton ücretsiz fındık tedarik edilmiş olup, tuzlanmış kabuklu kavrulmuş fındık Lai Yi Fen mağazalarında indirimli fiyattan satılmış ve tadım seansları yapılmıştır.

Master Kong firması ile 20 Aralık 2010 tarihinde başlayan ve 22 Şubat 2011 tarihinde sona eren bir Ortak Promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Pekin, Tianjin, Shenyang, Zhengzhou, Wuhan, Chengdu, Changsha ve Hangzhou, Nanjing, Guangzhou ve Şanghay şehirlerinde toplam 671 süpermarkette yürütülen faaliyet kapsamında FTG'nin ÇHC'deki yoğun çabalarının bir sonucu olarak söz konusu firma tarafından önceki yıllarda piyasaya sürülen ve içerisinde fındık füresi kullanılan bisküvi indirimli fiyatlarla satılmış ve tadımlık numuneler müşterilere sunulmuştur.

HengKang firması ile 15 Ocak 2011 tarihinde başlayan ve 07 Şubat 2011 tarihinde sona eren bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. 2011 yılında 03 Şubat tarihinde kutlanan Çin Yeni Yılı nedeniyle HengKang firmasının piyasaya sürdüğü özel kuruyemiş paketine, Threewalkers Ar&Ge yetkilileri tarafından geliştirilen şekerli Türk fındığı ürünü de eklenmiştir. Söz konusu ortak promosyon kapsamında HengKang firmasına 4.5 ton ücretsiz Türk fındığı tedarik edilmiştir. Pekin (25 mağaza) Şanghay (40 mağaza), Hangzhou (30 mağaza) ve Ningbo (30 mağaza) şehirlerindeki toplam 125 mağazada kampanyayı tanıtmak amacıyla birer satış personeli görevlendirilmiş ve söz konusu personeller özel stantlarda Türk fındığı ve fındığın sağlığa yararları konusunda müşterileri bilgilendirmiştir.

 

Le Conte firması ile 05 Ocak 2011 - 17 Şubat 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Ortak promosyon faaliyetleri çerçevesinde, Pekin, Şanghay, Chengdu, Hangzhou, Nanjing, Xian, Shenyang şehirlerinde toplam 653 süpermarket zincirinde Le Conte firmasının içerisinde Türk fındığı kullanılan Merveille çikolatası indirimli fiyatlardan satılmış ve tadımlık numuneler dağıtılmıştır. Söz konusu faaliyetler sırasında özel stantlarda satış görevlileri kampanyayı müşterilere tanıtmış ve Türk fındığı ile fındığın sağlığa yararları konusunda müşterilere bilgi vermişlerdir.

Orion firması ile 05 Ocak 2011-15 Şubat 2011 tarihleri arasında bir ortak promosyon kampanyası yürütülmüştür. Ortak faaliyet kapsamında, söz konusu firmanın fındık ve çikolata aromalı tart ürünü, 8 şehirdeki toplam 925 süpermarket zincirinde indirimli fiyatlardan satılmış ve tadımlık numuneler dağıtılmıştır. Aynı zamanda, bazı mağazalarda müşterilere ufak hediyeler de sunulmuştur.

26 Şubat - 12 Nisan tarihleri arasındaki 45 günlük sürede, Pekin'de 100 ve Şanghay'da 100 olmak üzere toplam 200 ofis binasının asansöründeki ekranlarda FTG reklamları yayınlanmıştır. Şanghay'da gerçekleştirilen asansör reklamları, büyük şirketlerin merkezlerinin yer aldığı ve çok sayıda hedef müşteriye ulaşılabilecek bir bölge olan Pudong, Changning ve Putuo'da, Pekin'de yürütülen reklamlarda ise şehrin en gelişmiş bölgesi olan Chaoyang'da gerçekleştirilmiştir.

23-25 Mart 2011 tarihlerinde Şanghay'da gerçekleştirilen FIC China 2011 fuarına bir stant ile iştirak edilmiştir.

 

Glico firması ile 22 Şubat 2011- 20 Mart 2011 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Ortak faaliyet kapsamında, söz konusu firmanın fındıklı bisküvi ürünü "Glico Pejoy” 5 şehirdeki (Shanghai, Hangzhou, Guangzhou, Wuhan, Nanjing ) toplam 239 mağazada " 2 alırsan 1 bedava” şeklinde kampanyalı şekilde satılmıştır.

2007 yılından itibaren yakın ilişkiler içinde bulunulan ünlü dondurma firması Mengniu ile 30 Nisan - 08 Mayıs tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Ortak faaliyet kapsamında, Beijing, Shanghai, Nanjing, Suzhou, Hefei şehirlerinde kurulan toplam 408 satış noktasında, geçen sene de aynı şekilde uygulandığı gibi Mengniu'nin içerisinde bütün Türk fındığı kullandığı "Olleci” isimli dondurmasının promosyonu gerçekleştirilmiştir. Faaliyet döneminde kurulan satış noktaları, iş merkezleri ve kampüsler gibi kalabalık bölgelerde konumlandırılmış ve özellikle genç insanlar tarafından yoğun ilgi görmüştür. Promosyon dönemi boyunca iki paket "Olleci” dondurması satın alan müşterilere ücretsiz olarak 1 paket kavrulmuş fındık numunesi verilmiştir.

28 Mayıs 2011'de Tianjin şehrinde çikolata ve pastacılık sektörüne yönelik bir seminer düzenlenmiştir. T.C. Pekin Ticaret Başmüşaviri'nin de iştirak ettiği seminere, çikolata ve pastacılık sektöründeki 12 farklı firmadan toplam 16 temsilci katılmış olup, açılış konuşmalarının ardından Threewalkers Ar&Ge ekibi tarafından katılımcılara Türk fındığının besin değerleri ve uygulamaları hakkında bilgilendirme yapılmış ve talep eden firmalara fındık numuneleri dağıtılmıştır. Ayrıca, Tianjin Saixiang otelinin şefi ve Threewalkers ekibi tarafından hazırlanan 5 adet fındıklı tatlı tüm katılımcılara ikram edilmiştir.

 

11-14 Mayıs 2011 tarihlerinde Şanghay'da gerçekleştirilen Bakery China 2011 fuarına bir stant ile iştirak edilmiştir.

Suzhou şehrindeki fabrikasında Çin pazarı için de üretim gerçekleştiren Belçika kökenli Eden Chocolate firması ile 01-10 Haziran 2011 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Belçika'nın önemli firmalarından biri ve üst sınıf tüketicilere hitap eden bir çikolata üreticisi olan Eden Chocolate firması ile gerçekleştirilen ortak faaliyet kapsamında, sözkonusu firmanın "Senz Chocolate” adlı fındıklı bitter çikolata ürünü, 4 şehirdeki (Şanghay, Suzhou, Nanjing, Guangzhou) toplam 326 süpermarkette "2.si alana %20, 3.sü alan %30 indirim” şeklinde kampanyalı şekilde satılmıştır.

Arge çalışmaları çerçevesinde, 2012 yılı itibariyle Çin Tarım Üniversitesi ile anlaşmaya varılmış olup, sözkonusu çalışmalar Üniversitenin 2 ayrı laboratuarında (Süt Ürünleri İşleme Laboratuarı ve Pişirme Teknolojisi Laboratuarı) Prof. Liebing Zhang ve Prof. Jianfen Liang'in destekleri ile yürütülmektedir.

28-30 Mart 2012 tarihlerinde Şangay'da düzenlenen FIC 2012 fuarı'na iştirak edilmiştir.

25 Nisan 2012 tarihinde Chengdu şehrinde pastacılık sektörüne yönelik bir seminer düzenlenmiştir. Sözkonusu seminer kapsamında, Pekin Tarım Üniversitesi'nden Prof. Jianfen Liang pastacılık sektöründe fındığın uygulama teknolojileri hakkında bilgilendirici bir konuşma yapmıştır. Diğer taraftan, çeşitli şefler tarafından fındıklı ürün imalatı konusunda sunumlar yapılmıştır.

Geçen dönem de ortak çalışmalarda bulunulan Lai Yi Fen firması ile bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir.Ortak promosyon faaliyetleri 20 Nisan - 04 Mayıs tarihleri arasında Şanghay'daki 800 mağazada, 30 Nisan - 13 Mayıs tarihleri arasında ise Pekin'deki 108 mağazada gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında Lai Yi Fen mağazalarında 15 gr.lık ambalajlarda toplam 5,25 ton fındık ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

Orchard Farmer firması ile bu sezon gerçekleştirilecek 2 ortak promosyon faaliyetinin ilki 01-15 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında, firmanın Pekin'deki 100 mağazasında indirimli satışlar, ücretsiz sunumlar ve çeşitli promosyonlar gerçekleştirilmiştir.

Lianfeng firması ile 1 - 30 Mayıs 2012 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında, Hangzhou, Ningbo, Suzhou, Wuxi, Changzhou ve Taizhou'daki süpermarketler ve mağazalarda 15 gr.lık ambalajlarda toplam 5,25 ton kavrulmuş fındık paketleri dağıtılmıştır. Ortak promosyon çerçevesinde; Lianfeng'in Tresor Dove fındıklı çikolata ve bisküvi ürününden 1 adet satın alan müşterilere, 1 paket kavrulmuş fındık ücretsiz olarak hediye edildi.

 

09-11 Mayıs 2012 tarihlerinde Şanghay'da düzenlenen Sial China 2012 fuarı ile 10-12 Mayıs 2012 tarihlerinde yine Şanghay'da düzenlenen Bakey China 2012 fuarı'na iştirak edilmiştir.

Wuxi şehrinde, çikolata sektörüne yönelik olarak 17 Mayıs 2012 tarihinde bir seminer gerçekleştirilmiştir. 17-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 2012 Uluslararası Çikolata Forumu ve Çin Pastacılık ve Şekerleme Birliği'nin Çikolata Komitesi'nin yıllık konferansı sırasında düzenlenen seminere, Çin şekerleme sektöründen 80'den fazla profesyonel firma temsilcisi iştirak etmiştir. FTG'nin ÇHC'deki Arge faaliyetlerinde ortak çalışmalarda bulunduğu Çin Tarım Üniversitesi'nden YIN Weihua, "Türk Fındığının Çikolata Ürünlerinde Kullanımı ve Uluslararası Piyasada Yeni Çikolata Ürünleri” başlıklı konuşmasında, Türk fındığının ürün uygulamalarında avantaj yaratan özellikleri hakkında katılımcılara önemli bilgiler sunmuştur.

26-28 Haziran 2012 tarihlerinde Şanghay'da düzenlenen FI ASIA 2012 fuarı'na iştirak edilmiştir.

Hangzhou şehrinde, pastacılık sektörüne yönelik olarak 15 Haziran 2012 tarihinde bir seminer gerçekleştirilmiştir.Türk fındığı distribütörleri Guangqi ve Jinnuo firmaları ile ortak düzenlenen seminerde Doğu Çin'deki lüks pastaneler hedeflenmiş olup, etkinliğe şefler ve satın alma müdürlerinin de dahil olduğu 150 firma temsilcisi iştirak etmiştir. Çin Tarım Üniversitesi'nden Prof. Liang Jianfen tarafından fındığın pastacılık sektöründeki uygulamaları üzerine gerçekleştirilen konuşma sonrasında katılımcılara fındıklı pastacılık ürünlerinin uygulamaları olarak sunumu yapılmıştır. Söz konusu sunum seansı ünlü bir Tayvanlı şef tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dondurma üreticisi Mengniu firması ile Çin'deki Sevgililer Günü'nü de kapsayan 18-27 Ağustos 2012 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında, Beijing, Tianjin, Jinan, Qingdao, Shijiazhuang, Shanghai, Changsha, Wuhan şehirlerindeki toplam 460 promosyon noktasında, 15 gr.lık ambalajlarda 525.000 (7,875 ton) adet kavrulmuş fındık paketi dağıtılmıştır. Promosyon stantlarında 1 adet Mengniu fındıklı dondurma satın alan müşterilere, 1 paket kavrulmuş fındık ücretsiz olarak hediye edilmiştir.

20-22 Eylül 2012 tarihlerinde Şanghay'da düzenlenen Sweets & Snacks China 2012 fuarı'na iştirak edilmiştir.

 

Pekin şehrinde yeni geliştirilen fındıklı ürünlere yönelik olarak 26 Eylül 2012 tarihinde bir seminer gerçekleştirilmiştir. Çin Tarım Üniversitesi'nde gerçekleştirilen seminerde, Arge çalışmaları sonucunda şimdiye kadar geliştirilmiş olan 5 ürün (fındıklı kek, fındıklı yumuşak şekerleme, fındıklı süt, fındıklı tahıl barı ve fındıklı muffin) katılımcılara sunulmuştur. Etkinliğe Çin'deki Türk fındığı ithalatçıları, Çin Pastacılık & Şekerleme Endüstrisi Birliği, Çin Ulusal Şekerleme Birliği; Health & Nutrition ve China Sweets Industry dergileri iştirak etmiştir. Sözkonusu seminerde Çin Tarım Üniversitesi'nden Prof. Liang Jianfen, Dr. Li Yan ve Dr. Yin Weihua fındıklı yeni ürünlere ilişkin bilgilendirme ve sunumlar gerçekleştirmiştir.

Dondurma üreticisi Baxy firması ile Çin Halk Cumhuriyeti kuruluş günü tatilini de kapsayan 10 Eylül - 07 Ekim 2012 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında,, Pekin, Tianjin, Nanjing, Hangzhou, Ningbo, Wuhan, Chongqing, Xian şehirlerindeki Carrefour, Auchan, Ito Yokado ve Lotte Mart gibi önemli süpermarket zincirlerinin mağazalarında sözkonusu firmanın 300gr.lık fındıklı dondurma ürünü kampanya süresi boyunca %20 indirimli olarak satılmıştır.

Şekerleme imalatçısı Orion firması ile Çin Halk Cumhuriyeti kuruluş günü tatilini de kapsayan 28 Eylül - 07 Ekim 2012 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında, adıgeçen firmanın daha popüler olduğu Kuzey Çin'de yer alan Beijing, Tianjin, Shijiazhuang, Qingdao, Jinan, Weihai şehirlerindeki süpermarketlerde Orion firmasının fındık ve çikolata aromalı Qute tart ürünü, "Kuruluş Günü'nü Daha Fazla Orion Çikolatası ile Kutla” teması çerçevesinde, 12 adet ürün içeren 1 paket Orion Qute alana 2 adet bedava şeklinde kampanyalı olarak satılmıştır.

Şekerleme imalatçısı Glico firması ile Çin Halk Cumhuriyeti kuruluş günü tatilini de kapsayan 30 Eylül - 07 Ekim 2012 tarihleri arasında bir ortak promosyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında, Çin'in doğusunda yer alan Shanghai, Hangzhou, Nanjing, Ningbo, Suzhou, Wuxi'deki süpermarketlerde 15 gr.lık ambalajlarda toplam 2,625 ton kavrulmuş fındık paketleri dağıtılmıştır. Ortak promosyon çerçevesinde; Glico'nun Pejoy isimli fındıklı bisküvi ürününden 1 adet satın alan müşterilere, 1 paket kavrulmuş fındık ücretsiz olarak hediye edilmiştir.

26 Eylül - 09 Ekim tarihleri arasında, Pekin'de 265 ve Şanghay'da 280 olmak üzere toplam 545 ofis binasının asansöründeki ekranlarda FTG reklamları yayınlanmıştır. 4 farklı ilanın kullanıldığı reklamlar, Şanghay ve Pekin şehirlerinin gelişmiş bölgelerindeki ofis binalarında gerçekleştirilmiştir.

Orchard Farmer firması ile 2012 yılında yürütülen ortak promosyon faaliyetlerinin ikincisi 07-30 Kasım 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu faaliyetler kapsamında, firmanın Pekin'deki 110 mağazasında indirimli satışlar, ücretsiz sunumlar ve çeşitli promosyonlar gerçekleştirilmiştir.

14-16 Kasım 2012 tarihlerinde Şanghay'da gerçekleştirilen FHC China 2012 fuarına iştirak edilmiştir.

Türk fındığının farklı alanlarındaki uygulamalarına yönelik olarak Xiamen şehrinde 2 Kasım 2012 tarihinde bir seminer gerçekleştirilmiştir. Fujian bölgesinde yer alan distribütör Xinlongxiang firması ile işbirliği içinde organize edilen seminere yoğunluklu olarak yerel imalatçı firmaların üst düzey yöneticilerinden oluşan 30 kişi iştirak etmiştir. Çin Tarım Üniversitesi'nden Prof. Yan Li tarafından fındığın farklı sektörlerdeki uygulamaları üzerine gerçekleştirilen sunumda, zengin besin değerlerine vurgu yapılarak Türk fındığı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Sözkonusu sunum sonrasında katılımcılara fındık numuneleri dağıtılmıştır.

Çikolata sektörüne yönelik olarak Suzhou şehrinde 15 Kasım 2012 tarihinde bir seminer gerçekleştirilmiştir. Çin Ulusal Şekerleme Birliği (China National Confectionary Association - CNCA) tarafından gerçekleştirilen Çin Çikolata Forumu ile eşzamanlı olarak düzenlenen seminere, 70 farklı firmadan 100 temsilsci iştirak etmiştir. Çin Tarım Üniversitesi'nden YIN Weihua'nın "Çikolata Ürünlerinde Türk Fındığı Uygulamaları” adı altında yaptığı sunumun ardından katılımcılara fındık numuneleri ve bilgilendirici materyaller dağıtılmıştır.