Hindistan

Türk fındığı için hedef pazarlardan biri olarak belirlenen Hindistan'a yönelik tanıtım ve reklam faaliyetleri 2005 Ağustos ayı itibariyle başlamış olup, bu aşamada Hindistan'da gerçekleştirilen faaliyetler özetle aşağıda belirtilmiştir.

FTG'nun Hindistan'daki faaliyetleri SCS Group firması ile yürütülmektedir.

Öncelikle Hint kuru meyve ithalatçılarından oluşan bir heyetin Karadeniz bölgesindeki fındık yetiştirme ve işleme tesislerini ziyaret etmeleri amacıyla Türkiye'ye bir iş gezisi düzenlenmiştir. Söz konusu heyet aynı zamanda Akçakoca'da düzenlenen 2005-2006 Fındık Sezon Açılış Törenine iştirak etmiştir.

Yeni Delhi Türk Büyükelçiliği ikametgahında Büyükelçi Sn. Hasan Göğüş'ün ev sahipliği yaptığı bir resepsiyon ile Hindistan'da Türk fındığının tanıtılmasına yönelik faaliyetlere başlandığı duyurulmuş, resepsiyon sonrasında Sn. Büyükelçi tarafından birçok medya ve sanayi temsilcisiyle görüşülmüş ve Türk fındığının tarihi ve sağlığa faydaları anlatılmıştır.

Delhi'deki ilk resepsiyonun yarattığı ivmeyi devam ettirmek için etkinliğin ikinci ayağı Bombay'da Taj President Otel'de gerçekleştirilmiştir. Etkinlik boyunca medya ve sanayiden gelen katılımcılara Türk fındığı numuneleri ve materyalleri dağıtılmıştır. Etkinliğe medyadan toplam 30, sanayiden de 50 kişi katılmıştır.