"Dünya Fındık Lezzetleri" Kitabı

Yurtdışında yapılan tanıtım faaliyetlerinde, diğer kuruyemişlerin yemek, pasta vs. gibi kullanım alanlarına yer verilen nitelikli kitapların fındık için hazırlanmamış olmasının eksikliği hissedilmiş ve bunun üzerine bir dizi yarışma organize edilerek fındıkla ilgili bu nitelikte bir kitabın hem sektöre kazandırılması hem de yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarda kullanılması amaçlanmıştır.

"Fındıklı Yemekler Yarışması” konulu proje 2001 yılında hayata geçirilmiş olup, bu proje kapsamındaki "Unutulmuş ve Bilinmeyen Fındıklı Tarifeler” yarışması 01 Şubat 2002 tarihinde Giresun'da, "En Lezzetli Yemekleri Fındıkla Pişirelim” yarışması 02 Mart 2002 tarihinde İzmir'de ve 01 Nisan 2002 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Daha sonra ülkemizdeki profesyonel aşçıların iştirakine açık olan "Genç Profesyoneller Yeni Fındıklı Yemekler Yaratma” yarışması düzenlenmiştir.

Söz konusu yarışmalar dizisinin sonuncusu olarak ABD, İsviçre, Japonya, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve ülkemizden profesyonel aşçıların iştirak ettiği ve yine bu ülkelerin ünlü gurmelerinin jüri olarak görev yaptığı uluslararası nitelikteki "Yeni Fındıklı Dünya Lezzetleri” yarışması 19 Ekim 2002 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilerek kitabın altyapısı hazır hale getirilmiştir.

"Dünya Fındık Lezzetleri” kitabının ilk baskısı İngilizce ve Türkçe olarak "Prestij Kitabı” ve Türkçe olarak "Ev-Tipi Kitabı” şeklinde 2003 Temmuz ayında yapılmıştır.

Söz konusu kitaplar, basın, gastronomi uzmanları, aşçılar, şefler, sivil toplum örgütleri, otel ve restoranlar, yarışmacılar, yurtdışındaki ilgili kuruluşlar, üniversiteler ile Avrupa'da bulunan 43 adet milli kütüphaneye ve 127 adet aşçılık okuluna gönderilmiştir.

  • Başlangılar
  • Ana Yemekler
  • Hamuriçi- Makarna ve Pilavlar
  • Tatlılar
  • Çay Zamanı