ÇİN'E GERÇEKLEŞTİRİLEN FINDIK İHRACATINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Fındık tüketiminin artırılmasına yönelik olarak Fındık Tanıtım Grubu (FTG) tarafından sürdürülen reklam ve tanıtım faaliyetleri sonucunda, Çin Halk Cumhuriyeti'ne (ÇHC) gerçekleştirilen fındık ihracatındaki artış hızlanarak devam ediyor.

İçinde bulunduğumuz 2012-13 fındık ihraç sezonunun 01 Eylül - 15 Ekim dönemini içeren ilk 1,5 aylık süresi içerisinde ÇHC'ne 508 ton fındık ihracatı gerçekleştirilmiş olup, tanıtım faaliyetlerine başlanılan 2000'li yılların başında ÇHC'ne gerçekleştirilen sezonluk toplam ihracat sadece 150 ton civarındayken, bu sezon ilk 1,5 aylık dönemde gerçekleştirilen fındık ihracatı 508 tona ulaşarak, faaliyetlere başlamadan önceki sezonluk ihracatın tamamından 3 kat fazla gerçekleşti. Öte yandan geçen yıl aynı 1,5 aylık dönemde 153 ton olan ihracatın bu yıl 508 ton'a ulaşması ile geçen yıla göre % 232 oranında da bir artış elde edildi.

Olumlu sonuçlarının son yıllarda oldukça belirgin bir şekilde görülmeye başlandığı reklam ve tanıtım faaliyetlerinin etkisiyle birkaç yıl içinde ÇHC'nin en büyük fındık ithalatçısı ülkeler arasına girmesi beklenirken, FTG bu misyonu yerine getirmek amacıyla çalışmalarına var gücüyle devam etmektedir.