FINDIK TANITIM GRUBU 4. KEZ SIAL PARIS FUARINA KATILDI

Fındık Tanıtım Grubu (FTG) dünyanın en büyük gıda ve içecek fuarlarından biri olan ve iki yılda bir düzenlenen "SIAL Paris Uluslararası Gıda Fuarı”na 4. kez katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Mehdi Eker'in Fransa Tarım Bakanı Sn. Stephane Le Foll ile birlikte incelemelerde bulunduğu SIAL Paris Fuarı ile ilgili fuar idaresinden alınan bilgilere göre, 21-25 Ekim 2012 tarihleri arasında 25.si düzenlenen fuara 6.000'e yakın firma iştirak ederken, sözkonusu fuar 200 farklı ülkeden yaklaşık 140.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

 

Dikkat çekici tasarımı ile ziyaretçilerin beğenisini kazanan ve dünyaca ünlü şekerleme firmaları ile aynı salonda yer alan FTG standında, fındığın doğrudan çerez olarak tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla ziyaretçilere 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık ikram edilmesinin yanı sıra, ürünlerinde fındık kullanan veya kullanma potansiyeli bulunan imalatçı firmaların temsilcilerine ürün portföylerine göre kullanabilecekleri fındık formlarından numuneler verilirken, ikili görüşmeler yoluyla fındık talepleri ve iletişim bilgileri alınarak fındık hakkındaki çeşitli soruları da cevaplandırıldı.

Diğer taraftan, dünya çapında ticaret hacmi gün geçtikçe artmakta olan organik tarım ürünleri piyasasında Türk fındığı'nın pazar payını arttırmak amacıyla, FTG tarafından ilk defa, SIAL Paris Fuarı'nda organik fındığa ilişkin özel bir sergileme alanı oluşturuldu ve FTG standını ziyaret eden firma temsilcilerine Türkiye'deki organik fındık üretimi ve ihracatı hakkında detaylı bilgilendirme yapıldı.