FINDIK TANITIM GRUBU GÜNEY KORE'DE

Fındık Tanıtım Grubu, 50 Milyon nüfusu ve 1 trilyon Doları aşan milli geliri ile Asya bölgesinde 4, dünya genelinde ise en büyük 14. ekonomi olan Güney Kore'nin başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti olan Seul'de 05-07 Temmuz 2012 tarihleri arasında ilk defa düzenlenen "Food Ingredients Korea” fuarına bir stant ile iştirak etti.

Resmi açılışın ardından Güney Kore Gıda ve Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kore Gıda Endüstrisi Derneği vb. gibi önemli kurumların yetkilileri, fındık kullanan veya kullanma potansiyeli bulunan firmaların temsilcileri ile basın mensupları tarafından ziyaret edilen FTG standında, T.C. Seul Ticaret Müşaviri Sn. Kaan Köktürk tarafından Türk fındığının öne çıkan özellikleri ve sağlığa yararları hakkında kısa bir konuşma gerçekleştirildi.

Fındık Tanıtım Grubu standını ziyaret eden profesyonel firma temsilcileri ile yapılan ikili görüşmelerde ise, Türk fındığı hakkındaki sorular cevaplandırıldı ve fındığın farklı sektörlerdeki uygulamaları hakkında bilgi verilmesinin yanı sıra fındığın insan sağlığına yararlarına özellikle vurgu yapıldı. Sözkonusu yetkililere Ar&Ge çalışmalarında kullanmalarını teminen çeşitli fındık formlarından numuneler verildi.

Güney Kore genelinde ilk defa düzenlenmiş olmasına rağmen 21 farklı ülkeden 101 firma fuardaki yerini alırken, 3 gün süren fuar toplam 4.300 gıda profesyoneli tarafından ziyaret edildi.

Türk fındığının üretiminden nihai ürüne girene kadar geçen sürecin anlatıldığı tanıtım filminin de fuar boyunca gösterimi yapılırken, FTG'nin 20 gramlık ambalajlardaki kavrulmuş fındıkları ise her zaman olduğu gibi fuarın en ilgi çeken ürünü oldu.

Resimler