Besin Değerleri ve Sağlık

Fındığın besin öğeleri açısından önemi, kalp-damar hastalıklarına yol açan kolesterol ve serum lipitleri üzerine etkisine yönelik Hacettepe Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonuçlandırılmıştır.

İngiltere'de University of Lincolnshire, Kanada'da Memorial University of Newfoundland, Japonya'da Tokyo University of Fisheries, ABD'de University of Florida'dan araştırma görevlilerinin yer aldığı bir bilim heyeti tarafından yapılan, fındığın besin değeri ve insan sağlığına yönelik faydaları konusundaki çalışmalar sonuçlanmış olup, söz konusu araştırma sonuçları ilişikteki tabloda yer almaktadır.

Bu çalışmalar uluslararası bir bilim yayını olan "Journal of Agriculture and Food Chemistry” ve "Journal of Food Science” dergilerinde yayınlanmıştır.

1- Türk Tombul Fındığı (Corylus avellana L.). 1. Bileşimi ve Besleyici Özellikleri

Görmek İçin Tıklayınız..

2- Türk Tombul Fındığı (Corylus avellana L.). 2. Yağ Özellikleri ve Oksidasyon Stabilitesi

Görmek İçin Tıklayınız..

3- Naturel ve Kavrulmus Türk Tombul Fındıklarının (Corylus avellana L.) Ucucu Gaz Bileşiklerinin ve Aromalarinin DHA/GC/MS ve Tanımlayıcı Duyusal Analiz Yöntemleriyle Karşilaştirilmasi

Görmek İçin Tıklayınız..

4- Beş Çeşit Türk Fındığının Tanımlayıcı Duyusal Analiz, Elektronik Burun ve DHA/GC- MS Yöntemleriyle Karşilaştirilmasi

Görmek İçin Tıklayınız..

New Foundland Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fereidoon Shahidi tarafından yapılmakta olan "Fındıkta Fitokimyasal Maddeler” konulu çalışma Haziran 2004'de tamamlanmıştır. Tombul fındık ve onun yan ürünlerinin insan sağlığının gelişmesinde ve hastalıkların önlenmesinde çok önemli rol oynayabileceğini gösteren çalışmanın özeti ilişikte bulunmaktadır.