FINDIK TANITIM GRUBU 10. KEZ ISM FUARINDAYDI

FINDIK TANITIM GRUBU 10. KEZ ISM FUARINDAYDI

Fındık Tanıtım Grubu (FTG), Almanya'nın Köln şehrinde bu sene 26-29 Ocak 2014 tarihleri arasında 44.sü düzenlenen, bisküvi, çikolata ile şekerleme sektörleri açısından dünyanın en önemli fuarı kabul edilen ISM 2014 fuarına 10. kez iştirak etti.

68 farklı ülkeden 1.476 firmanın iştirak ettiği, ziyaretçi sayısının ise 140 farklı ülkeden yaklaşık 35.000 kişi olduğu fuarın resmi açılışı Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Dr. Hans-Peter Friedrich tarafından gerçekleştirildi.

FTG Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy tarafından fuar sırasında basın mensuplarına yapılan açıklamada; Avrupa'da üretilen çikolatalardaki fındığın yarısından fazlasının Türkiye'den geldiği ve fındığın yurt dışında daha çok bir sanayi ürünü olarak kullanıldığının altı çizilerek, Avrupa pazarının Türk fındığı açısından önemi vurgulanırken, 2023 yılı ihracat stratejisi çerçevesinde 350 bin ton ihracat hedefine ulaşmak için fındık sektörü olarak çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Diğer taraftan, FTG standında, fındığın doğrudan çerez olarak tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla ziyaretçilere 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındık ikram edilmesinin yanı sıra, özellikle Türk fındığının en önemli tüketicisi konumunda bulunan Avrupalı şekerleme ve pastacılık ürünleri imalatçılarından ve çok sayıda farklı ülkeden FTG standını ziyaret eden profesyonel firma temsilcilerine ürün portföylerine göre kullanabilecekleri fındık formlarından numuneler verilirken ikili görüşmeler yoluyla fındık talepleri ve iletişim bilgileri alınarak fındık hakkındaki çeşitli soruları da cevaplandırıldı.

Resimler