FINDIK TANITIM GRUBU FOODEX 2013 FUARINA İŞTİRAK ETTİ

FINDIK TANITIM GRUBU FOODEX 2013 FUARINA İŞTİRAK ETTİ

Japonya'da Türk fındığının bilinirliğini ve pazar payını arttırmak için 2000 yılından itibaren reklam ve tanıtım faaliyetleri yürütmekte olan Fındık Tanıtım Grubu (FTG), 05-08 Mart 2013 tarihleri arasında Chiba/Japonya'da düzenlenen, Asya bölgesinin en büyük gıda ve içecek fuarı olma özelliğine sahip Foodex Japan 2013'e iştirak etti.

 

        

Dünyanın en önemli ekonomilerinden biri olan Japonya'nın gıda konusunda dışa bağımlı bir ülke konumunda olması nedeniyle önemli gıda üreticisi firmalar açısından bir cazibe merkezi niteliği taşımakta olup, fuar yetkililerinden alınan bilgiye göre bu sene 38.si düzenlenen, 4 gün boyunca 71.536 kişi tarafından ziyaret edilen Foodex 2013 fuarına 66 farklı ülkeden toplam 2.544 katılımcı iştirak etti.

Japonların daha da ilgisini çekmek ve fındığın sadece bir çerez olarak kullanımının yanı sıra daha farklı alanlarda da kullanıldığını göstermek ve fındığın bir katkı maddesi olarak kullanımının artırılmasını sağlamak amacıyla FTG standında kurulan bir mutfakta, fuarın ilk 3 günü boyunca pasta kursu sahibi olan şef Yoshie Hidaka tarafından fındıklı çikolatalı kek, fındıklı pancake, fındıklı çikolata üzerine ürünlerin imalatını gösteren görsel şov ağırlıklı seminerler verildi ve anılan ürünlere yönelik tarif kartlarının yanı sıra 20 gramlık Japonca ambalajlardaki kavrulmuş fındık ikram edildi. Şef tarafından yapılan ürünlerin tadım seanslarında ziyaretçiler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandığı gözlemlendi.

   

Diğer taraftan, Foodex fuarına 9. kez iştirak eden Fındık Tanıtım Grubu'nun standını ziyaret eden başta Japonya olmak üzere Kore, Tayland ve Tayvan'dan gelen profesyonel firma temsilcileri ile yapılan ikili görüşmelerde; fındık talepleri olan firmaların iletişim bilgileri ve talepleri alındı, fındık hakkındaki çeşitli soruları cevaplandırıldı ve firmalara ürün portföylerine göre kullanabilecekleri fındık formlarından numuneler ve İngilizce ile Japonca broşürler, tanıtım CD'leri ve çantaları takdim edildi.