FTG GIDA KATKI MADDELERİ FUARINA 2. KEZ KATILDI

FTG GIDA KATKI MADDELERİ FUARINA 2. KEZ KATILDI

Fındık Tanıtım Grubu gıda katkı maddeleri sektöründe önemli bir platform olan Food Ingredients Europe fuarına 2. defa iştirak etti.

1986 yılından itibaren iki senede bir düzenlenen Food Ingredients Europe fuarı bu sene 19-21 Kasım 2013 tarihleri arasında Frankfurt'ta gerçekleştirildi ve gıda katkı maddeleri sektörünün önde gelen gıda ve içecek tedarikçileri, Ar-Ge, satınalma, üretim ve pazarlama uzmanlarını bir araya getiren etkinliğe çok sayıda ülkeden yaklaşık 1.300 firma katılımcı olarak, yaklaşık 25.000 kişi de ziyaretçi olarak iştirak etti.

               

T.C. Frankfurt Başkonsolosu Sn. Ufuk Ekici ve T.C. Frankfurt Ticaret Ataşesi Sn. Gülay Babadoğan Tarakçıoğlu tarafından da ziyaret edilen FTG standında ziyaretçilere fındığın endüstriyel kullanımına ilişkin bilgiler verilirken söz konusu firmalara ürün portföylerine göre kullanabilecekleri fındık formlarından numuneler takdim edildi.

            

Diğer taraftan, fındığın çerez olarak tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla ziyaretçilere 20 gramlık ambalajlarda kavrulmuş fındığın yanı sıra fındık krokan ile standı görsel açıdan zenginleştiren ve katılımcıların standa daha çok ilgi göstermesini sağlayan fındık şelale aparatı ile fındık kreması ikram edildi.

Resimler