PASTACILIK VE DONDURMA SEKTÖRLERİNE YÖNELİK OLARAK TOKYO'DA BİR TANITIM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Fındık Tanıtım Grubu (FTG), Japonya'daki Türk fındığı tanıtım faaliyetlerine Tokyo'da dondurma ve pastacılık sektörlerine yönelik olarak 27 Kasım 2012 tarihinde düzenlediği tanıtım seminerini de ekledi.

Japonya'nın en büyük perakende zinciri olan AEON Grubu ile işbirliği içinde düzenlenen ve pastacılık ile dondurma sektörlerinden 14 firmanın toplam 22 temsilcisinin iştirak ettiği seminerde, Japonların damak tadına uygun fındıklı ürünler geliştirilmesi amacıyla geçtiğimiz aylarda FTG adına bir analiz çalışması gerçekleştiren "Taste and Aroma Stratejik Araştırma Enstitüsü” yetkilisi tarafından, Japon tüketicilerin tercih ettiği lezzetler ve fındığın Japon damak tadına uyacak şekilde kullanımı üzerine bir sunuş gerçekleştirildi ve Türk fındığı kullanarak hazırlanmış olan ekmek ve dondurma ürünleri katılımcılara sunuldu.

Tokyo Ticaret Başmüşavirleri Sn. Osman Bekaroğlu ve Sn. Musa Demir'in iştirak etmek suretiyle Japon firmalar nezdinde FTG faaliyetlerinin prestiji ve önemini pekiştirdiği seminerde, Türk fındığının özellikleri, üretimi ve ihracatı hakkında FTG yerel personeli Kyoko Umeoka tarafından firma temsilcilerine bilgilendirici bir sunum da yapıldı.


Resimler